O mnie

Droga Kobieto,


jeśli odwiedzasz tę stronę, to bardzo możliwe, że jesteś na mniej lub bardziej zaawansowanym etapie zmiany, życiowej transformacji. Ja sama jestem w podobnym miejscu. Bardzo świadomie i z dużą uważnością i czułością wobec samej siebie obserwuję ten proces i pozwalam mu się we mnie wydarzać.
Z zaufaniem i wdzięcznością dla mocy przemijania.

Wierzę też, że bycie kobietą daje nam szczególną możliwość doświadczania transformacji – w nasze ciała wpisany jest rytm ŻYCIE – ŚMIERĆ – ODRODZENIE. Mówi o tym mit o Demeter i Persefonie. Jak Persefona potrzebujemy regularnie wchodzić w ciemność i ciemności oddawać to, co odejść już musi, by potem powrócić do światła i pozwolić urodzić się sobie na nowo. Wraz z wszystkimi jakościami, które chcą przez nas przyjść. Przez ten proces możemy przechodzić z lekkością, mając świadomość, że na każdym etapie wspiera nas Demeter – matka, która kocha nas nieograniczoną miłością. Jest zawsze obecna.
Ja nazywam ją Matką Ziemią.

Fascynuje mnie proces przemiany –

co wydarza się w umyśle, sercu, duszy i ciele kobiety, która zmienia swoje życie. Wiem jak wtedy karmiąca jest obecność innych kobiet. Chcę tworzyć przestrzeń, w której kobiety mogą się wspierać w zmianie. Dzielić się swoją mądrością. Wsłuchiwać się w siebie
i wspólnie odkrywać czym jest zmiana i jak przez nią pięknie przechodzić. Dzielić się snami, odczuciami z ciała, myślami
i zdarzeniami, które pojawiają się na drodze do zmiany.

Z wykształcenia jestem terapeutką pedagogiczną*, z zamiłowania badaczką tropów starej pamięci**.

Specjalizuję się w odczytywaniu subtelnych sygnałów, bywam głosem dla tego, co niewypowiedziane. 
8 lat pracowałam z dziećmi z autyzmem i ich rodzinami, spotykając się z niezwykłą wrażliwością w nich i, dzięki temu, wrażliwością w sobie. Przez ten czas zaprzyjaźniłam się ​z jakością dziewczynki, tą najbardziej czującą, żywą
i wrażliwą częścią w nas.

Inicjuję kręgi Kobiet. Robię warsztaty i spotkania wspierające w procesie zmiany.

Podróżuję, odwiedzam miejsca, które pamiętają.

Jestem współinicjatorką Szkoły Wrażliwości.

Mieszkam w Sintrze, tajemniczym miasteczku w Portugalii.
Szukam swojego miejsca między Portugalią a Polską.

Chcę się z Tobą podzielić tym co przez lata poszukiwań udało mi się zrozumieć na temat zmiany, transformacji i podążania za procesem.

Z miejsca Kobiety, która świadomie i z uważnością jest w zmianie – nie terapeutki, specjalistki czy ekspertki.

Chcę wspólnie z kobietami zasiąść w kręgu, w którym rola przedstawicielki starszyzny wędruje i każda z nas może zająć jej miejsce.

Serdecznie Cię do tego zapraszam!

Małgorzata Michaluk


* skończyłam studia licencjackie z filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, studia magisterskie z terapii pedagogicznej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i studia podyplomowe z edukacji i terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Skończyłam też roczny kurs trenerski oraz wiele szkoleń, warsztatów i cykli warsztatowych w nurcie psychologii procesu. Dużo szkoleń (nie zliczę!) o wsparciu i terapii dziecka i jego rodziny, pracy z traumą, komunikacji, NVC. Uczyłam się metody Growth Through Play System – terapii osób z autyzmem w nurcie niedyrektywnym/rozwojowym – rozwojowi w tym obszarze poświęciłam 8 lat życia (choć oczywiście działy się wtedy także inne rzeczy:)) Miałam też okazję współprowadzić szkolenie II st. certyfikujące w tej metodzie oraz warsztaty o nią oparte w Fundacji Zrozumieć Autyzm i mam ogromną wdzięczność za to, że to mi się w życiu zdarzyło. W Lizbonie zaczęłam się uczyć masażu tajskiego w Hadadi Thai Massage School – skończyłam dwustopniowy trening i to doświadczenie mocniej otworzyło mnie na ciało i na historie zapisane w nim.

** mam za sobą bogatą ścieżkę poszukiwań duchowych, która prowadziła mnie od filozofii przez psychoterapię, buddyzm aż do zgłębiania rdzennych duchowych tradycji. Przez 7 lat praktykowałam buddyzm tybetański i uczyłam się medytacji u rdzennych nauczycieli z linii Karma Kagyu. Podróżowałam po Indiach i Nepalu. W poszukiwaniu kobieciej ścieżki rozwoju duchowego trafiłam na kręgi kobiet. Uczestniczyłam w 1,5 rocznym cyklu warsztatowym w kręgu z Aniją Miłuńską i to doświadczenie całkowicie zmieniło moje postrzeganie. Od Aniji wciąż uczę się tego jak ufać sobie oraz tego czym jest stara pamięć i jak do niej wracać (i wiele więcej, ale nie da się tego opowiedzieć słowami). Cykl zakończyłyśmy wyprawą na Kretę, gdzie poczułam się jak w domu. Zrozumiałam kim nie jestem. Ostatnim moim zmieniającym życie odkryciem jest Szkoła Śnienia Natalii Miłuńskiej, gdzie uczę się prowadzenia kręgu snów i tego czym jest śnienie jako praktyka duchowa. W szkole śnienia ukończyłam kurs „Jak prowadzić krąg snów?”. W sierpniu 2021 ukończyłam kurs medycyny majańskiej w Alchemia Centre of Healing Arts w Portugalii, gdzie uczyłam się starożytnych praktyk uzdrawiajacych Majów i ich bogatej kosmologii. Jestem certyfikowanym praktykiem majańskiej terapii neurosakralnej.

Powrót do góry